Haber

AK Parti İBB Başkan Adayı Kurum, Risksiz İstanbul Tanıtım Toplantısı’nda projelerini detaylı anlattı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, “Kendi mühendislerimiz, yerli ve milli yazılım bileşenlerimizle Afet Yönetim Sistemimizi maksimum ölçüde hayata geçireceğiz. Afet yönetim sistemini oluştururken genç beyinlerimizin gelişimine de katkı sağlayacağız” dedi. Bu dünyaya örnek olacak. Kuracağımız sistemle bir felaket yaşandığında hangi adımları atmamız gerektiğini anında bileceğiz.” “Bunu böyle bileceğiz” dedi.

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum, 25 Ocak’ta gerçekleştirilen Türkiye Yüzyıl İstanbul Vizyonu Tanıtım Toplantısı’nda 10 ana başlıkta projelerini açıkladı. Kurum, daha önce açıklanan bu projeleri Risksiz İstanbul’da detaylı bir şekilde anlattı. Bugün Bakırköy’de Tanıtım Toplantısı yapıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan’ın konuşmalarıyla devam etti. Kurum, bugüne kadar yaptığı projeleri ve göreve geldiğinde İstanbul için yapmayı planladığı projeleri tek tek anlatırken, simülasyonu da sahneye yansıtıldı. Programın sonunda kurum, protokol eşliğinde sahnede fotoğraf çektirdi.

“Tüm sanayi alanlarımızı gözden geçirip ‘İstanbul Sanayisi Yenileniyor’ diyerek dönüştüreceğiz”

Programda sanayi alanlarının dönüşüm projelerinden bahseden AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Murat Kurum, “Dönüşümün alt başlıklarından birini sanayi alanlarının dönüşümü olarak belirledik. Ben İstanbul’a taşınan bir ağabeyim. Türkiye’nin hemen her ilinde kent merkezinden çevre bölgelere kadar kalan sanayi alanları ve bunları dönüştüren, 18 ilde sanayi.” Dönüşüm projeleri gerçekleştirdik. Sıfır israfı ön planda tutan ve sürdürülebilir üretime odaklanan İstanbul’umuz, ülkemizin birçok ilinde projelerimizi gerçekleştirerek esnafımıza, şehrimizin üretimine ve istihdamına katkıda bulunmuş, bu projeleri hayata geçirerek milletimizi memnun etmiştir. 108 milyar dolara tekabül eden sanayi cirosu. Bu sanayi bölgelerinde 800 bin İstanbullu kardeşimiz çalışıyor. Sanayi kuruluşlarımızın yüzde 77’si kent merkezinde bulunuyor. Yüzde 62’si ise düzensiz ve dağınık bir yapıda. Bu durum aslında trafik sıkıntısını artırıyor, hava kirliliği yaratıyor ve İstanbul’un afet risklerine karşı savunmasızlığını artırıyor. Bu nedenle Bayrampaşa, Esenyurt ve Başakşehir’deki sanayi tesislerimiz başta olmak üzere tüm sanayi alanlarımızı gözden geçirip ‘İstanbul Sanayisi Yenileniyor’ diyerek dönüştüreceğiz. İstanbul Sanayi Odamız ve İstanbul Ticaret Odamızla istişarelerde bulunduk. Talep eden sanayicilerimizin planlı, altyapılı, sosyal donanımlı arsa ihtiyacını karşılayacağız. Sanayi alanlarımızı şehrin dışına taşıyıp Ar-Ge, inovasyon ve kuluçka merkezleri, oteller, restoranlar, mesleki eğitim okullarıyla teknolojinin üretildiği üretimin merkezi olan İstanbul sanayisini inşa edeceğiz. Bu dönüşümle sürdürülebilir bir dönüşüm yakalamak istiyoruz. Elektriğimizi ve suyumuzu daha verimli kullanarak 2.040 net sıfır emisyon hedefine doğru bu adımları atmak istiyoruz” dedi.

“Onlarca medeniyetin izlerini taşıyan İstanbul’u yeniden dünyanın çekim merkezi haline getireceğiz.”

Göreve gelir gelmez İstanbul’un her yerinde yenileme çalışmalarına başlayacağını belirten Kurum, “Onlarca medeniyetin izlerini taşıyan İstanbul’umuzu yeniden dünyanın çekim merkezi haline getireceğiz. Ofis olarak tarihi yarımada ve İstanbul’un her yerinde yenileme seferberliği başlatacağız.Öncelikle Eminönü-Sirkeci Sahil şeridimizi düzenleyeceğiz.Eminönü sahil yoluna bağlı tüm cadde ve meydanları elden geçireceğiz.Sirkeci trenimiz İstasyon, tematik düzenlemesi ve donanımıyla her yaştan İstanbullunun keyifle dolaşacağı hareketli bir alan olacak.Ünlü Kıble Çeşme Caddesi, İstanbul’un en önemli lokasyonlarından biri ve burayı gerçekleştireceğimiz projelerle hızla restore edeceğiz. Fatih Camisi ve Külliyesi çevresindeki sokakları, niteliksiz binaları elden geçirerek yeniden düzenleyeceğiz. Sultan Fatih’in torunları olarak bu dönüşümü bu şehre, buradaki yapılara, tenteleriyle, malzemeleriyle, yürüyüş için bisiklet yollarıyla yakışır hale getireceğiz. çevresinde tarihi kimliğine uygun yepyeni bir çevre düzenlemesi yapılıyor. Bir imaj yaratacağız. Her gün milyonlarca insanı ağırlayan Sultanahmet Meydanı’nda kapsamlı bir çevre düzenlemesi gerçekleştirerek, tüm tarihi yarımadanın gerçek kimliği ve gerçek gücüyle tarih sahnesine çıkmasını sağlayacağız. Mimar Sinan’ın kalfa eseri olarak nitelendirdiği ve UNESCO tarihi miras listesinde yer alan Süleymaniye Camisi ve çevresini de adına yakışır bir yenileme projesiyle canlandıracağız. Bölgedeki harap ve harap yapıların tamamını onararak Mimar Sinan’ın mirasını hep birlikte koruyacağız. Ordu Caddesi’nde cadde ve sokak rehabilitasyon çalışmasıyla tarihi Haydarpaşa Garı’ndan başlayıp Kadıköy Meydanı’ndan Moda’ya kadar uzanan kıyı düzenlemesini Anadolu Yakası’na kazandıracağımız en büyük kültür merkeziyle birleştireceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından yaptırılmıştır. Bu tarih ve yeşil aks çok özel bir projeyle birleşecek. “İstanbullular denizin, sahilin ve tarih dokusunun keyfini bir arada yaşayacak” dedi.

“Meydanlarımızı acil durumlarda toplanma alanı olarak da kullanacağız.”

Daha önce bazı illerde hayata geçirdiği ve şimdi de İstanbul için yapacağı meydan projelerinden bahseden Kurum, şunları söyledi: “Kent meydanlarımız sosyal, kültürel, ekonomik ve estetik açıdan çok değerli bir yere sahip. İnsanlarımız burada bir araya geliyor ve kültürel ve kültürel açıdan önemli bir yere sahip. İstanbul’un sanat hayatı burada devam ediyor. Aynı zamanda meydanlarımızı da kullanıyoruz.” “Acil durumlarda burayı buluşma noktası olarak da kullanacağız. Bundan önce 40 ilde 40 tarihi meydanın inşaatında çalıştım. Konya, Erzurum, Diyarbakır, Bitlis, Zonguldak, Rize ve Bursa’da birçok proje gerçekleştirdik. Daha önce Peki, şehrin en değerli mekanlarını nasıl vatandaşlarımızın kullanımına sunabiliriz?” Zamanımızı mutluluğa adadıysak bundan sonra da aynı anlayışla çalışırız. Yeni Çengelköy meydanımız, sahil düzenlemesi, aydınlatması ve geniş otoparkıyla Çengelköy’e değer katacak bir yatırım olacak. Yine Çengelköy’de yapacağımız cadde iyileştirmeleriyle bölgeyi eski ticari ve kültürel canlılığına kavuşturacağız. Yeni Ataşehir Meydanı’ndaki ilk ofisimde işyerleri, fidanlıklar, Ar-Ge merkezleri, kuluçka merkezleri ve açık pazar yeri yer alacak. Bunların yanında; açık ve kapalı spor salonları, kültür-sanat merkezleri, tiyatro, opera, eğitim ve sağlık merkezleriyle; Tam bir yaşam alanı olacak. Esenyurt’un bütünleşeceği, sosyalleşeceği yeni meydanımız olacak. “Yeni Halkalı Meydan Projesini Küçükçekmece’ye kazandıracağız” dedi.

“Kendi mühendislerimiz ve yerli ve milli yazılım bileşenlerimizle Afet Yönetim Sistemimizi maksimum ölçüde hayata geçireceğiz.”

Entegre Afet Yönetim Merkezi kuracaklarını belirten Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstanbul gibi riskli bir şehirde afetler yaşanmadan önlem almak zorundayız. 1 Nisan itibarıyla İstanbul’un afet yönetimine ilişkin projelerimize hızla başlayacağız. Bugün İstanbul’un potansiyel risklerini tamamen belirledik. Stratejilerimizi belirledik, tedbirlerimizi geliştirdik. Acil durum planlarımızı, tahliye rotalarımızı ve kullanılacak kaynaklarımızı tam olarak planladık. AFAD’ımız hazırlık, müdahale aşamalarında uyumu başarıyla sağlıyor. Afetlerde iyileştirme ve iyileştirme süreçlerinde de AFAD’ımızla işbirliği yaparak İBB bünyesinde kuracağımız afet yönetiminde önceliğimizi önleme ve risk azaltma olarak belirleyeceğiz. Risk azaltımına yönelik yapılacak harcamaları maliyet olarak değil, maliyet olarak görüyoruz. Afet öncesi yapılan 1 birim yatırımın afet sonrası 10 birim harcamaya eşdeğer olduğunun bilinciyle afete hazırlık kapsamında adımlar atacağız. Öte yandan beklenen bir felaket sonrasında müdahale kapasitemizi en kısa sürede güçlendirerek bağlantıyı sağlayacağız ve güzelleştirme aşamasını da planlayacağız. Entegre Afet Yönetim Sistemini kuracağız. Entegre Afet Yönetim Sistemi kapsamında güçlendirilmiş gerçek zamanlı iletişim altyapısı, Gözlem ağları, Tahmin ve erken uyarı sistemleri, Elektronik risk izleme sistemleri, Anlık Durum Tespitleri, Karar Destek Sistemleri, Dayanıklılık Analizi ve Planlama Platformu birlikte çalışacaktır. Sistemi Yapay Zeka Destekli Veri Analitiği araçlarıyla analiz edip Akıllı Şehir Sistemine ve İstanbul’un Dijital İkizine entegre edeceğiz. Afet Yönetim Sistemimizi kendi mühendislerimiz ve yerli ve milli yazılım bileşenlerimizle maksimum ölçüde hayata geçireceğiz. Dünyaya örnek olacak bir afet yönetim sistemi oluştururken genç beyinlerimizin gelişimine de katkıda bulunacağız. “Kuracağımız sistemle bir afet yaşandığında hangi adımları atmamız gerektiğini anında bileceğiz.”

“İstanbul’un Dijital İkiz Projesi sayesinde şehrimizin afetlere hazırlıklı olmasını sağlayacak yazılımlara kavuşacağız.”

Dijital İkiz Projesi sayesinde İstanbul’un afetlere hazırlıklı olmasını sağlayacak bir yazılım elde edileceğinin altını çizen Murat Kurum, “İstanbul Dijital İkiz Projesi sayesinde şehrimizin hazırlıklı olmasını sağlayacak bir yazılıma kavuşacağız. afetler için.Örneğin deprem riski olan bölgeleri önceden belirleyerek gerekli iyileştirmeleri hızlı bir şekilde yapabileceğiz.Yoğun yağışlardan kaynaklanabilecek su baskını risklerini de varsayarak gerekli önlemleri hızlı bir şekilde alabileceğiz.30 milimetre Şehrimizin herhangi bir bölgesine yağış düşecek. 30 milimetrelik yağış, meteorolojide şiddetli yağış anlamına geliyor. Şiddetli yağış durumunda yazılım bize hangi bölgelerin su baskını riskiyle karşı karşıya kalacağını söyleyecek. “Bunu alabiliriz. Bir felaketi önlemek için dijital ikiz ile önlem alın. Ayrıca tüm binaların su baskını seviyelerini tek tek gösterir. Dijital ikiz sayesinde bu kadar şiddetli yağış beklenirken, yağmur gelmeden milletimize koşacağız” dedi.

Afet Yönetim Merkezi’nde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağımız projeyi İstanbul’a getireceğiz.”

Atatürk Havalimanı’nda kurulan Afet Yönetim Merkezi’nin çeşitli ulaşım hizmetlerine sahip bir lojistik ve tahliye merkezi olacağını belirten Kurum, “Atatürk Havalimanı’nda yeni bir Afet Yönetim Merkezi kuracağız. Kuracağımız Afet Yönetim Sistemi’nin tüm bileşenleri İnşaatı devam eden millet bahçesiyle entegre bir şekilde tek merkezden olacak.” Başaracağız. Afet yönetiminde İBB Birimleri ve Lojistik Merkezleri bir arada yer alacak. Mevcut hava ve kara taşımacılığına deniz ulaşımını da ekleyerek lojistik işlerin geleceği liman ve iskeleyi de inşa edeceğiz. Hava, kara ve denizden lojistik destek alabileceğimiz Afet Yönetim Merkezi. “Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap verecek projeyi İstanbul’a getireceğiz” dedi.

“9 afet destek birimi ve her türlü bağlantı altyapısı hazır Afet Müdahale Merkezi kuracağız.”

İstanbul’daki Lojistik Destek Merkezlerinin sayısını 1’den 7’ye çıkaracaklarını vurgulayan Kurum, İstanbul Havalimanı’nın yanına liman yapacaklarını sözlerine ekledi ve şöyle konuştu: “Atatürk Havalimanı Millet Bahçemiz hava-kara ile lojistik ve tahliye merkezi olacak. -Olası bir felaket durumunda deniz ulaşımı.” İstanbul’da şu anda 1 olan lojistik destek merkezi sayısına 6 tane daha ekleyerek toplam 7 lojistik merkezi oluşturacağız. Bu lojistik destek merkezleri afet durumunda önemli rol oynayacak. Acil durum lojistiğimizin hızlı ve etkili bir şekilde yönetilmesine olanak sağlayacaklar. İBB destek birimleri de yer alıyor. Bu merkezler İstanbulluların günlük yaşamını kolaylaştıracak. Afet durumunda İstanbul’un her türlü ihtiyacının kesintisiz iletişim ile kesintisiz sağlanmasına destek olacaklar. Şehrin kuzeyinde, havalimanında olduğu gibi tahliye ve lojistik ihtiyaçlarını karşılamak için İstanbul Havalimanı’nın yanına bir liman inşa edeceğiz. Bunların yanı sıra 9 afet takviye birimi ve her türlü bağlantı altyapısıyla Afet Müdahale Merkezleri kuracağız. Ayrıca 39 ilçemizdeki toplanma ve geçici yaşam alanlarının alt ve üst yapılarını afete hazır hale getireceğiz. Vatandaşlarımızın normalde kreş ve kütüphane olarak gördüğü bu mekanlar, aşevleri, duş alanları, tuvaletler ve barınma üniteleriyle afet anlarında geçici yaşam alanları haline gelecek. Afet sonrasında kolaylıkla dönüştürülebilecek birimleri ekleyeceğiz. Afet sonrası hizmet birimlerinin 6 saat içerisinde kurulacağı bu alanlar, afet durumunda 2 milyon insanımızın geçici ve güvenli yaşam alanlarına dönüşecek. Afet kurtarma, tahliye, tıbbi yardım, toplama ve erişilebilirliğin kesintisiz sağlanması için en değerli araçlar acil ulaşım yollarıdır. Bu işleri hızla 65 helikopterle İstanbul’a getireceğiz. Bu helikopter pistleri ile hızlı kurtarma ekiplerinin, yardım ve acil durum malzemelerinin afet bölgelerine taşınmasını sağlayacak bu pistleri sağlayacağız. “İstanbul’un 571 yıllık tarihinin en büyük dönüşümü olan çevre ve şehircilik seferberliğini Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 39 ilçe belediye başkanımızla birlikte gerçekleştireceğiz” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit Bağcılar escort Bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort